Aktuella startlistor till Klubbtävlingar

Startlista Klubbmästerskap i Hoppning 2018

Första start kl. 10.00, startanmälan från kl 9.00 i domartornet.

Klass 9 Clearround Lektionsponny

60 cm

  1. Sara Forslund               Linhagens Rock a Billy                                            1
  2. Olivia Wetterqvist     Midsummer Cat                                                       1

70 cm

  1. Anna Forslund             Little Friend                                                               1
  2. Linnea Hansén             Ruby Flight                                                                 1
  3. Stella Harris                  Kiss me de Gennes                                                 1

Klass 8 Clearround Lektionshäst

80 cm

  1. Ida Andersson             Yoda                                                                             2
  2. Emma Gabrielsson    La Waja                                                                       2
  3. Maria Westling            Cortizon                                                                      2
  4. Gilda Kassai                  Farenheit                                                                   2

Ombyggnad av Bana – Alla hjälper till! Bangång

Klass 3 KM Privathäst

1.0 m

  1. Linn Kullman Big Ben              Avd B                                               3

Klass 6 Klubbmästerskap Lektionsponny

  1. Ida Räsänen                 Linhagens Rock a Billy                                            3
  2. Cajsa Bohman              Midsummer Cat                                                       3

80 cm

  1. Ebba Åkerström         Castle B Hurricane                                                  3
  2. Maya Hagel                  Ruby Flight                                                                 4
  3. Alexandra Klingvall    Kiss me de Gennes                                                 4
  4. Emma Räsänen           Fantazja                                                                      4
  5. Klara Nordberg           Little Friend                                                               4
  6. Eleonora Schmidt       Casrle B Hurricane                                                  4

Klass 4 Klubbmästerskap Lektionshäst

90 cm

  1. Maria Mjärdner          Ronaldo Solyst                                                         5
  2. Matilda Bergvall          La Waja                                                                       5
  3. Aneta Ljungars            Yoda                                                                             5

Klass 3 Klubbmästerskap Privathäst

  1. Ida Taheri                     Moonraker      Avd A                                              5

1.10 m

  1. Ida Kullman Big Ben              Avd B                                              5

Klass 3 Klubbmästerskap privathäst; Endast avd A kan vinna klubbmästersakpet, men avd B kan vinna klassen. För att Avd. A ska kunna vinna KM krävs det en felfri första fas.

Prisutdelning; Lektionsponnyer och lektionshäst 3 plac. Privathäst 1 plac.

Tider Framridningsgrupper:

Grupp 1, framridning 9.45 första start 10.05

Grupp 2, framridning 10.15 första start 10.35

Grupp 3 framridning 11.00 första start 11.20

Grupp 4 framridning 11.45 första start 12.05

Grupp 5 framridning 12.20 första start 12.40

Grupp 2- 5 sitter upp på stallplan, ta ut hästen ur stallet 10 minuter innan framridningstiden och ställ upp på en medellinje på stallplan. Grupp 2-4 får hjälp av Matilda Bergvall

Funktionärer Seriehoppning 3 14/10 2018

 KLASS                 Clearround                                   KM

 

In/utsläpp        Ida Kullman                                  Maria Westling

Domartorn      Ebba Åkerström                         Sara Forslund

Alexandra Klingvall                    Anna Forslund

Flagger              Eleonora Schmidt                       Emma Gabrielsson

Klara Nordberg                             Ida Andersson

Bana                   Aneta Ljungars                            Gilda Kassai

 

Ta emot startanmälningar + plocka fram rosetter: Maria Mjärdner

Kafeteria: Zandra Forslund

Mocka ridhus + tömma kärran: Cajsa Bohman, Ida Räsänen

Prisutdelare: Linnea Hansen

Bortplockning av banan: ALLA!

Boretplockning av framhoppningen: Emma Räsänen, Linn Kullman, Maya Hagel

Domare:  Lovisa Bergvall

Framridning: Hanna Finskas

Hjälpa till med uppsittning på stallplan till framridningsgrupperna (grupp 2.3 och 4): Matilda Bergvall