Förtydligande om säkerhetsvästar

Vid lektioner och träningar på ridskolan och aktiviteter i klubbens regi gäller följande angående säkerhetsväst:

Säkerhetsväst skall bäras vid hoppning, markarbete och uteritt. Det är obligatoriskt för alla under 18 år. Västen ska vara vara Level 3, CE-märkt och ha beteckningen EN 13158.

De västar som säljs med namnet ”Ryggskydd Ballistic Flex Fit Komperdell” går bra att använda vid vanlig ridning, men är alltså inte tillåtna för juniorer vid markarbete, hoppning och uteritt, då de inte uppfyller kraven.

Vid klubbtävlingar i hoppning gäller reglerna i TR III, dvs: Skyddsväst av godkänd typ ska bäras vid all ridning på tävlingsområdet, av alla ryttare fram till och med det år ryttaren fyller 18 år. Västen måste, för att användas på tävling från och med 2009, vara Level 3, CE-märkt och ha beteckningen EN 13158. 

Ellen Larsson