Veckobrev från ridskolan!

Uppdaterat 2016-09-06

Lektionsinformation:

 • Fakturor via e-mail  Vi kommer nu till hösten att börja skicka ut alla fakturor via e-mail. Vänligen meddela ridskolan din korrekta e-mail adress som du önskar få fakturan till, snarast möjligt. Maila din e-mail adress till: info@vasbyridklubb.se
 • Höstterminen startade måndag 22/8 och slutar 22/12. Du har automatiskt kvar din plats i din grupp tills du säger upp den, en månads uppsägningstid gäller. Alla regler för abonnemang på gruppridning hittar du här. Prislistan för höstterminen hittar du här.
 • Terminsplaneringar kommer att delas ut i början av september. De första veckorna rider vi ut och/eller tar det lite lugnare så att hästarna kommer igång efter sommarlovet.
 • Efter ridning – svampa svettiga hästar och borsta med piggborste.

Övrig information:

 • Omklädningsrummet har skåp som uthyres för 50 kr /termin. Det är ungdomssektionen som ansvarar för uthyrningen, för mer info ta kontakt med dem. Deras kontaktuppgifter finns i entrén och på deras instagram: @varkusek.
 • Ridskolans och klubbens terminsplanering finns nu på hemsidan http://vasbyridklubb.se/ridskolan/varksamhetsplanering/. Under hösten ordnar vi klubbtävlingar i hoppning och dressyr, KM, lokal ponnyhoppning och olika clinics. Vi kommer även ha föräldramöte och tävlingsmöte.
 • Lördag 10/9 ordnar vi Tävlingsmöte: För alla som tävlar på Blåbärshoppning, Lingondressyr och Seriehoppning/dressyr, för era föräldrar, samt för er som vill börja tävla. Lördag 10/9 kl 12.15-13.15 i teorisalen. Läs mer här!
 • Måndag 19/9 kl 18 är det skötarmöte i teorisalen. Vi pratar sköthästar, kurser mm. Kan du inte komma men vill fortsätta sköta – skriv en lapp till Monica med häst och önskemål om dagar. Ryktlådor kan ställas tillbaka i smörjhörnan nu. Lådor som inte hämtades innan sommaren står vid traktorn till 30/9 då de kastas. Vill du hämta din låda, prata med någon personal.

stinformation:

 • Vi köpte en maxad D-ponny innan sommaren: Miss Cappuccino – född 2007. ”Chino” kommer gå med på lektioner med de lite mer rutinerade ryttarna till att börja med. Chino känner ni igen på att hon är prickig!
 • Gustav har gjort illa sig i sommarhagen och har en liten blödning på en sena. Han kommer att sättas igång lugnt och komma tillbaka till lektionerna under hösten.
 • Vår älskade Faidra, har nu lämnat oss pga ataxi, vilket innebär vinglighet. Hon hade inte ont och fick en bra avslutning med sommarbete med sina stokompisar.
 • Vi har en stor häst på prov; Princ, en fullblodsvalack som verkar väldigt snäll. Han kommer tillbaka senare denna vecka. Vi söker även fler nya ponnyer och hästar till ridskolan.
 • Foxy har varit hängig och vilar några dagar.
Ellen Larsson